Toplum

Diğerleri, Bölüm: Anomali Kerhanesi, Kısım: Toplumun İnsanlarındaki Adilik, 1

Yaptığınız kötülükler için korkun. Tanrı bizi affedebilecek kadar merhametli olsaydı, buraya hiç göndermezdi. Tabii sıcak evlerinde kış hikayeleri dinleyenler ile soğuk betonlarda yalın ayak polisten kaçanlar var dünyada. İyi olan hangisi peki? Barışı  savaşı besleyenler ister hep, inanın bana.

 Kitlelerin daima pragmatist ve köktenci kararları ile süslenen barış, ancak ortada bir düşman bırakmayana dek savaşın demek. Tanrılarını kelimelerle yada kolyelerle yanına alan bir avuç katil ölmekten çok, öldürmeye gider ve bununla övünür. Öylesine barışçıldır toplum, öylesine sevecendir ki savaşanlara lanet edenleri cezalandırır. Tanrı evlerinde huzurla oturan kimseyi affetmeyecek. Çünkü onlar çok daha büyük bir huzursuzluğun vergi ödeyenleri ve şakşakçıları.

 Topluma küçük bir kesit alıp bakarsanız uyum veya uyumsuzluk görebilirsiniz, ki olağandır. Tamamına baktığınızda ise haksızlıklar, despotluklar, katliamlarla doludur. Dedelerinin kaç kişiyi öldürdüğüyle tarihlerini oluşturup, daha kaç kişiyi öldürebilecek olduklarıyla övünürler.

 Beşeriyetin gittiği yerde ya aptallık var, ya haksızlık. Topluma bir tanım yapmak gerekirse; nefret ve çıkarcılık temellerinde kurulmuş bir canavar makinesidir. Ondan kaçın, kaçının. “Düzeltebileceğinizi” sansanız da kaçın, bırakın kendi cehennemlerinde kendi Tanrılarından af beklemeye devam etsinler.

4.6 (92.73%) 11 Oy