Kabuk

Diğerleri, Bölüm: Oturduğum Koltuklar ve Yanmayan Ara Otamat, Kısım: Yazım Biçimi-Sürrealizmde Eleştiri Verme

Konu hakkında her şeyi bilen sakallı ve pipolu bir tip olduğu iddiaları gezegenimizde dolaşıyormuş. Ayşe’min getirdiği televizyonu koyacak yer bulamadık, sonunda plastik mutfak sepetinin üzerine bıraktık ve sepetin kırılmaması için Tanrıya temennilerimizi ilettik. O gün güzel yemekler yaptık, görünüşleri çok iyi sayılmazdı elbette ama lezzetliydiler. Yemeğin ardından bahçeye geçtik. Hangi gündü bilmiyorum ama kesinlikle bir Pazar havası vardı. İnsanlarla birlikte doğa ve binalar da tatildeydiler sanki. Sanki Pazar günleri cinayet işlenmez, kimse üzülmez, çocuklar ağlamazdı. Birbirini uzun zamandır tanıyan biz ise artık gittiğimiz yerlerin ve kariyer hedeflerimiz muhabbetinin ötesine geçmiş; herkese anlatılamayacak şeylerden bahsediyorduk.

Evlenmek istediğini ama sevgilisinin buna hiç meyli olmadığını söyledi. “Evlenip ne yapacaksın” dedim, “Aile işte, çocuk falan.” En sevdiklerimin böylesine dar hayallerle yetiniyor olması bana her şeyi bilen adam yetkisi veriyordu sanki. Onlara neyi yapıp, neyi yapmamaları gerektiğini söylerken kendimden hiç utanmıyordum. Çünkü ben hiçbir şey yapmayan adamdım. Bir fikri meydana getiren diğer fikirlerdir; buna çizgiyi bozmamak, kendini değiştirmemek de denilebilir. Mesela her şey bir elbiseyi giymek istememekle başlayabilir ve sonunda anarşizme kadar uzanabilir. Benimseme ve yâdsıma, yani kavramlar ve olaylara dair aksiyolojik nitelendirmelere sahip olma birbirine bağlı sarmallıktan ibaret; sonuçta da karakter denilen üst niteleme ortaya çıkar.

Kel bir adam hep kel kalmalıdır. Peruk takan biri ise peruğunu hiç çıkarmamalıdır. Eğer değişirse, büyük değişir. Nasıl yeni doğan çocuğun her elinde beşer parmak ararsak, işte o şekilde bireylerde de öncekiyle çelişmeyecek fikirler ararız. Hâlbuki bir insanın düşündüğünün en kolay ispatı, fikirlerinin değişmesi ve gelişmesidir. Aksi halde tüm ideolojiler bireyin zihninde tabu halini alabilecek korkunç bir nefret ve narsisizm kaynağı halini olabilir.

2.5 (50%) 18 Oy